Golf fitness plattform för tränare
Kinexit är idag ett självklart val för ett stort antal tränare och golfakademier. Vår smidiga träningsplattform används i en mängd olika sammanhang året runt och med en ökad frekvens under hösten och vintern. Vi går nu in i en mycket expansiv fas och förstärker därför vårt team och hälsar Robin Eriksson välkommen till Kinexit.
Robin som närmast kommer från olika roller och uppdrag inom Golf Fitness branschen har en lång och gedigen yrkesbakgrund. Inom biomekanik och fysisk träning har Robin en kandidatexamen från Gymnastik och Idrottshögskolan (GIH) och en utbildning som grundtränare från Scandinavian Top Athletic Center (STAC).
Tillsammans med bolagets grundare och VD Chris Månsson kommer Robin utveckla träningsinnehållet i Kinexit och vara en nära resurs och support för alla våra anslutna PGA-tränare och golfakademier.
Att som PGA-tränare kunna utveckla sina elevers förutsättningar att slå varje golfslag bättre bygger på en övergripande förståelse kring elevernas teknik, den rent fysiska förmågan samt vilken utrustning som ska användas och finnas i bagen. Var och en av dessa
Förra veckan gästed Kinexit A6 GolfCenter för ett speciellt event inom temat Custom Fitting 2.0 och Golf Fitness by Kinexit för ett flertal deltagare från årets vinterträning. Eventet började med att PGA Club Professional Niklas Eriksson gav en unik rundvandring