Golf fitness plattform för tränare
Kinexit Express Assessment bygger på 5-tester och tar c:a 3-minuter att utföra.
Testerna kräver ingen utrustning och identifierar typiska begränsningar kopplat till svingen. De 5 testerna innehåller bäcken tilt, separation över och under kropp, nudda tårna samt test av balans.
Det är endast enkla ja och nej svar som behövs där knapparna består av grön, gul och röd knapp. Denna screening är anpassad för en ännu enklare ingång i Golf Fitness, en högre hcp grupp eller tillfällen där man snabbt behöver göra en bedömning av spelarens fysik.
Screeningen leder automatiskt till en rapport som redovisar spelarens styrkor och svagheter samt en åtgärdsplan med tillhörande träningsövningar.
Vi är stolta över att kunna meddela att Kinexit har inlett ett partnerskap med The Confederation of Professional Golf [CPG] 🤝 Confederation of Professional Golf [CPG] är en sammanslutning av 39 nationella PGA:er, som styrs genom de vägledande principer för
Förra veckan stod Kinexit som värd för ett webinar inom temat Total Game Fitting och Club Fitting. Vi hade nöjet att samtala med en av Sveriges mest framstående tränare inom området, PGA Club Professional Matz Evensson som driver Titleist National
Igår stod Kinexit som värd för ett webinar inom temat “Fokus på helheten – Hur man skapar en unik miljö att utvecklas i”. Vi hade nöjet att samtala med PGA Club Professional Fredrik Tillgren från Bokskogens Golf Academy. En tränare