Golf fitness plattform för tränare
Fler och fler PGA-tränare ser utvecklingen av hur de individuella fysiska förutsättningarna verkligen blir en dörröppnare för hur golftekniken snabbt kan förbättras. Med rätt nulägesanalys, insats och frekvens går det ofta väldigt snabbt och enkelt att påverka.
Med det stora intresset för Golf Fitness by Kinexit öppnar vi upp för en ny fördjupningskurs inom temat Golf Fitness.
När & var?
Torsdag 17/2 kl 11:00-15:00 på Gräppås Golfklubb 🇸🇪
Vem kan delta?
Dessa utbildningar är helt kostnadsfria för befintliga Kinexittränare och PGA-tränare som är intresserade av att lära sig mer om Golf Fitness & Kinexit.
Vad du kommer att lära dig:
Boka din plats här eller hör av dig till hello@kinexit.com / 08-410 009 60 för mer information.
Att som PGA-tränare kunna utveckla sina elevers förutsättningar att slå varje golfslag bättre bygger på en övergripande förståelse kring elevernas teknik, den rent fysiska förmågan samt vilken utrustning som ska användas och finnas i bagen. Var och en av dessa
Förra veckan gästed Kinexit A6 GolfCenter för ett speciellt event inom temat Custom Fitting 2.0 och Golf Fitness by Kinexit för ett flertal deltagare från årets vinterträning. Eventet började med att PGA Club Professional Niklas Eriksson gav en unik rundvandring